Simuna altar, Lootus

Prindi aruanne

KIRJELDUS: Kardinaalvoorust Lootus on Christian Ackermann kujutanud noore naisena, kelle ta on asetanud contrapposto asendisse. Lootus hoiab õrnalt enda paremat kätt rinnal. Vasakus käes hoiab ta oletatavasti ankru käepidet, ankur ise pole säilinud. Lootuse pea on kallutatud tahapoole, pilk suunatud vasakule ülesse ja juuksed seotud pea taha krunniks. Liikuvust annab voorusele vooglev rüü elegantse voldistikuga.
Lootus on kaetud 20. sajandist pärineva oskusliku polükroomiaga. Tema silmad on sinised, huuled punased, juuksed pruunid ja nahk roosa. Roosaka varjundiga on ka teda kattev rüü, ankru jäänuk aga pronksjas.

LÄBI VIIDUD UURINGUD: Enne uuringute läbiviimist läbis kuju kuivpuhastuse, lahtine tolm eemaldati õrnalt pintsliga. Seejärel tehti skulptuurist fotogramm-meetria, mille abil loodi kujust 3D mudel. Seejärel teostati RTI ja röntgenfoto. Kokku tehti kuju erinevatesse piirkondadesse üheksa sondaaži. Kaheksast sondaažist võeti proovid instrumentaalanalüüsiks ja lisaks õnnestus võtta ka kaks proovi stratigraafiliseks analüüsiks. Peale sondaaže teostati skulptuurile XRF analüüs. Puiduproov võeti baasilt, millel lootus seisab.

ESIALGSED TULEMUSED: 20. sajandi värvikihi all on pronksikiht, mis on skulptuuri täielikult katnud. Praegu on pronksikiht vaadeldav kuju baasil ja ankru käepidemel. Pronksi all on õhuke krundikiht, mille all on vesihall värvikiht. Halli kihi all on omakorda üks krundikiht, mis arvatavasti katab originaalpolükroomiat. Avangute tegemisel tuli baasilt välja hõbedakiht, mida XRF analüüs tuvastada ei suutnud. Lootuse rüüle tehtud sondaažilt leiti kulla fragmente, mis on kantud kollasele baasvärvile. Ka sellelt sondaažilt ei suudetud XRF analüüsiga väärismetalle tuvastada. XRF analüüsi abil sai kindlaks tehtud, et huuled on olnud punaseks värvitud elavhõbedat sisaldava kinaveriga. Erinevalt ülejäänud Simuna altari skulptuuridest leiti üle terve skulptuuri XRF analüüsi abil elavhõbeda osakesi, millele esialgu seletus puudub.
Hüpotees on, et 20. sajandi roosad värvikihid on valmistatud elavhõbeda baasil, aga see on ebatõenäoline.

SKULPTUURI SEISUKORD: Hea.

Autor: Chr. Ackermann
Dateering: 1684
Kunstiliik: SKULPTUUR / SCULPTURE

Teose mõõdud:
Laius: 26.0cm
Kõrgus: 73.2cm