Simuna altar, Peetrus

Prindi aruanne

KIRJELDUS : Apostel Peetruse kuju seisab altarimaalist vasakul. Vasaku käe all hoiab ta raamatut ja paremas, üles tõstetud käes on murdunud võti. Peetrusel on pikad hallikas-mustad, kergelt lokkis juuksed ja habe. Liimpuidust kuju sai viimase polükroomiakihi 20.sajandi II poolel- roosa nahatoon, hallikas-must habe, samblaroheline kuub ja pruun tooga, mustjas raamat kuldsete lehtedega.
LÄBI VIIDUD UURINGUD Skulptuurist tehti fotogramm-meetria abil 3D mudel, viidi läbi XRF uuringud, tehti röntgenpilt. Skulptuurilt võeti 11 värviproovi instrumentaalanalüüsiks, 6 proovi stratigraafia analüüsiks ning 2 puiduproovi; kokku tehti 11 sondaaži.
VÄRVIKIHTIDE STRATIGRAAFIA Skulptuurilt leiti väga vähe originaalset värvikihti. Viimase, 20. sajandil lisatud värvikihi all on pronksivärv, selle all õhuke valge kiht, ilmselt koos pronksiga, ning selle all tuvastamatu rohekas-hallikas toon (ilmselt monokroomne kiht), ning siis originaalne polükroomne värvikiht, mida leiti vaid ühest sondaazist käel (STR 5 -IA 10) ja põsel. XRF analüüsiga tuvastati Peetruse põsel ja käel ka elavhõbedat, sama leiti ka vesti nööpidel (XRF 2121 ja 2122), mis lubab arvata, et nööbid olid punased. Kuuelt ja toogalt ei õnnestunud sondaaziga leida ühtki algset tooni kuid XRF proov 2125 andis näitas kulla sisaldust. Võib arvata, et Peetruse riided olid algselt kuldsed. Üksiksondaazide kirjeldused eraldi dokumendina.
SEISUKORD JA LÄBI VIIDUD KONSERVEERIMISTÖÖD
Skulptuuri seisukord on hea, kuid Peetruse võti on murdunud, värv vajas kinnitamist kolmest kohast. Kuju on kaetud kinnise vetikate kihiga (kätel ja näol).

Autor: Chr. Ackermann
Dateering: 1684
Seisukord: Hea / good
Kunstiliik: SKULPTUUR / SCULPTURE

Teose mõõdud:
Laius: 56.0cm
Kõrgus: 115.5cm